Buciki dla małych podróżników

Pewna grupa osób stale upiera się, że rozsądnie jest sprawić dziecku obuwie, zanim jeszcze nauczy się chodzić, podczas gdy pozostali wcale się z tym nie zgadzają. Część mam woli raczej założyć swoim dzieciom ciepłe skarpetki, czekając z bucikami na właściwy moment. Komu powinniśmy zaufać?

Jeśli nie chcesz kupować maluchowi butów zbyt wcześnie, zawsze masz opcję ubrać go w nadzwyczaj funkcjonalne oraz bezpieczne buto-skarpetki – prawdziwy hit mody dziecięcej. Przeciwdziałająca ślizganiu się guma i niezwykły komfort użytkowania powodują, iż takie akcesoria coraz częściej wybierane są przez mamy – chętniej niż klasyczne buciki dla niemowlaka.

Jeśli zaplanujesz wybór pierwszych butów, kup te, w których stopa malucha będzie swobodna, i jednocześnie bezpieczna. Tylna część buta osłaniająca piętę powinna być odpowiednio miękka aby pod żadnym pozorem nie blokowała ruchów stopki. Z tego właśnie powodu cholewka powinna być niska. Warto wiedzieć, że bezpieczeństwo bucików dla niemowlaka kryje się w jego podeszwie. Powinna być wystarczająco twarda w śródstopiu, absolutnie nie może się tam łamać, ponadto ma być z założenia giętka z przodu. Bardzo ważne jest dodatkowo, by poszerzała się w stronę paluszków.

Zaleca się unikanie kupowania bucików dla niemowlaka na patyczek. Wiąże się to ze sporym ryzykiem, dlatego najlepiej odwiedzić sklep z dzieckiem, i od razu sprawdzić bucik na stopie – unikniemy w ten sposób wszelkich wątpliwości. Buciki niemowlęce nie mogą być ani zbyt ciasne, ani za duże, ale w każdym przypadku ważne jest, żeby zachować od 5 do 7 mm przerwy w paluszkach. Czubek buta musi być odpowiednio obszerny oraz zaokrąglony, by nie ograniczać ruchów stopy.

Odpowiedni wybór pierwszego obuwia leży w intencji każdej mamy. Nie istnieje konkretna odpowiedź na pytanie, w którym momencie sprawić dziecku pierwsze buty, natomiast powinno się jak najdłużej pozwolić mu cieszyć się wolnością. Stopka oddycha, mięśnie odpowiednio się rozwijają i nie występuje ryzyko rozwoju wad postawy.