Dzianina bawełniana – co ma wspólnego z tkaniną i czym się cechuje?

Czysta bawełna to wyrób naturalny, który świetnie sprawdza się w przypadku elementów codziennej garderoby bądź też na wyjątkowe okazje. Praktyczna, przyjemna dla skóry, ale… zupełnie inaczej układająca się, gdy jest tkaniną, a inaczej, jeśli to dzianina. Jak je od siebie odróżnić?

Kiedy tkanina, a kiedy dzianina bawełniana?

Na tkaninę zawsze składać się będą dwa typy niteczek, które będą ze sobą splecione pod kątem prostym. Tym sposobem materiał nie nie ulegnie rozciągnięciu, jednak nie traci przez to na elastyczności. Właśnie dlatego często dodaje się domieszkę elastanu. Wysokiej jakości tkanina ma podkreślać sylwetkę, a jej odporność na tarcie i rozciąganie, a dodatkowo niewystępowanie efektu elektryzowania się, wpływa na to, że tak chętnie ją wybieramy.

Tkanina ma naprawdę szerokie zastosowanie: może być wykorzystywana przy produkcji obrusów na stół, pościeli, płaszczyków, sukienek, najróżniejszych kostiumów, a dodatkowo mundurów. Poza tym będzie miała szersze zastosowanie niż typowa dzianina, a pośród bardzo często praktykowanych splotów, rozróżniamy: płócienny, atłasowy oraz skośny.

Skąd pewność, że należy wybrać bawełnę?

Bawełna bez wątpienia jest eko. Jest przyjazna skórze, przepuszczalna i stosowana nie tylko w przemyśle odzieżowym. To z tego względu dzianina bawełniana zwykle jest naszym pierwszym wyborem, kiedy przyrównujemy możliwości i charakterystyki interesujących nas półproduktów.

Bawełna, choć posiada niejedną zaletę, może niestety ulec łatwemu gnieceniu się oraz zużyciu, jeżeli ma zbyt wiele kontaktu ze środowiskiem wodnym. Czy dzianina bawełniana, czy jednak tkanina bawełniana – o każdy taki produkt musimy zadbać. prać w odpowiednich warunkach, suszyć, prasować oraz stosować zgodnie z przeznaczeniem, a dodatkowo oznaczeniami, jakie najczęściej napotykamy na metkach dołączonych od producentów.