Europejski paszport dla zwierzaka

Podróż za granicę z naszym ulubionym zwierzakiem, jest jak najbardziej możliwa. Niemniej jednak niezależnie czy jest to kot, pies czy może zwierzę bardziej egzotyczne, na pewno Polski z nim nie opuścimy, jeśli nie będzie on posiadał europejskiego paszportu dla zwierząt domowych.

Dane w paszporcie

Zacznijmy od tego, że adresy lecznic, które mogą wystawić paszport dla naszego zwierzaka, znajdziemy na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, a koszt jaki musimy z tego tytułu ponieść to nieco ponad 50 zł. Oczywiście jest to koszt wydania samego paszportu, bo za badania, szczepienia, a także wszczepienie mikrochipa będziemy musieli zapłacić osobno. Jeśli chodzi o dane, które taki paszport zawiera, to znajdują się w nim dane o płci, kolorze, rasie i dacie urodzenia zwierzęcia. Dodatkowo możemy wstawić w nim zdjęcie swojego zwierzaka, ale nie jest to konieczne.

Mikrochip

Poza paszportem zwierzę ma swój własny identyfikator w postaci wszczepionego pod skórę elektronicznego mikrochipa. Zaznaczmy tutaj, że sam mikrochip jest wielkości ziarenka lnu i wszczepia się go nieco grubszą igłą. Sam zabieg jest podobny do zwykłego zastrzyku i w zasadzie jest dla zwierzaka bezbolesny. Koszt jego wszczepienia to wydatek rzędu 50-100 złotych.