Gumy oporowe – jakie są ich rodzaje i czym się różnią

Jeszcze do niedawna, gumy oporowe kojarzyliśmy z dostępnymi w klubach fitness tubingami lub therabandami, które częściej stosowane były w ćwiczeniach prozdrowotnych.  Niedawno serca ćwiczących zdobyły mini- i powerbandy. Czym te sprzęty różnią się miedzy sobą?

Czym różnią się gumy oporowe

Niezależnie o typu gum oporowych, z których korzystamy, to w każdym z tych typów dostępnych będzie kilka wariantów różniących się stawianym oporem. Niestety nie ma ustandaryzowanych wymogów mówiących o tym jak taki opór należy oznaczać. Producenci wg. własnego uznania mogą określić, jak oznaczyć moc gumy, więc pamiętaj by zachować instrukcje lub chociaż zapamiętać nazwę producenta, co pomoże Ci, w razie potrzeby sprawdzić, jakie obciążenie daje dany sprzęt. Producenci najczęściej decydują się na różną kolorystykę, co jest bardzo prostym, a jednocześnie atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem.

Gumy oporowe typu tubing

Tubingi są bardzo niejednorodną grupą sprzętów, która w zależności od producenta lub wybranej opcji, może mieć zupełnie różne funkcje, a co za tym idzie, możliwości. Tubingi to gumy oporowe o okrągłym przekroju, zwykle zakończone na obu końcach rączkami, które ułatwiają chwyt.  Dostępne są zestawy, w których uchwyty wymienić np. na opaskę na kostkę i użyć tego sprzętu jak wyciągu na siłowni. Kolejną dostępną modyfikacją jest możliwość połączenia kilku gum, dzięki czemu sumaryczny opór całego sprzętu będzie zdecydowanie większy. Dodatkowo tubingi bywają dołączane do sprzętów typu bosu i step, zaczepione do których dają możliwość wykonywania większej ilości ćwiczeń.

Gumy oporowe do rehabilitacji i nie tylko

Therabandy to gumy oporowe mające formę taśm długich na 1,5-2 metry. Swoją popularność zawdzięczają głównie rehabilitacji i aktywnością prozdrowotnym typu pilates, czy zdrowy kręgosłup. Są zdecydowanie cieńsze i przez to mniej wytrzymałe niż inne wymienione tu rodzaje, dlatego poleca się je do spokojnych ćwiczeń, a do samego ich wykonania trzeba raczej zdjąć buty, bo podeszwa zwyczajnie może przetrzeć taśmę.

Gumy oporowe w formie pętli

Obecnie najpopularniejsze w świecie fitness są gumy w formie pętli, a i te dzielą się na dwa rodzaje. Dostępne mamy gumy typu mini band i powerband. Te pierwsze sprzedawane są zwykle w zestawach po 3-5 sztuk, a te drugie raczej zakupimy pojedynczo. Oba świetnie sprawdzają się w domowym treningu mającym na celu poprawę sylwetki, a przykładowe treningi bez problemu znajdziesz w Internecie.