Jak znaleźć chęci do działania?

W życiu każdego z nas zdarza się, że spada motywacja do działania. Wciąż mamy pewne plany i marzenia, lecz brakuje chęci do realizowania ich. Zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej, czy później trzeba podnieść się z dołka i znów wrócić do gry. Tylko jak to zrobić?

Motywacja- czy odgrywa kluczową rolę?

Niestety nasza motywacja jest zmienna- niektóre rzeczy robimy z wielką ochotą, a innych nie lubimy i nie mamy chęci, aby je robić, choć wiemy, że trzeba. Jednak każdy może popracować nad swoją motywacją, uświadamiając sobie najpierw, czego tak naprawdę chce. Motywacja odgrywa bardzo dużą rolę w dążeniu do celu, dlatego trzeba ją pielęgnować, zgłębiając wiedzę na ten temat. W kształtowaniu motywacji pomogą książki motywacyjne, które przedstawią skuteczne sposoby, które wzbudzą chęć do działania.

Jak utrzymywać ją na wysokim poziomie?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją dwa rodzaje motywacji: zewnętrzna i wewnętrzna. Motywacja zewnętrzna wynika z tego, że coś musimy zrobić np. iść do pracy, by zarobić pieniądze. Tego rodzaju motywacji rzadziej towarzyszy słowo „chcę”. Motywacji wewnętrznej towarzyszy chęć podejmowania działań, niezależnie od czynników zewnętrznych. Jednak motywacja zewnętrzna nie jest do końca zła, np. zmiana diety na zdrowszą, ze względu na aktualnie panujący trend. Z pewnością motywacja wewnętrzna jest silniejsza od wewnętrznej, lecz trzeba nauczyć się jak ją wzmacniać i przechodzić przez kryzysy. Dlatego warto czytać książki motywacyjne, nawet jeśli motywacja w danej chwili jest na wysokim poziomie. Aby utrzymywać motywację na wysokim poziomie, należy wyznaczyć sobie cel i świadomie do niego dążyć. Jeśli zadaniu do wykonania towarzyszy słowo „muszę”, trzeba wypisać na kartce korzyści, które płyną z wykonania danego zadania. Wtedy jest szansa, że słowo „muszę” zamieni się na „chcę”. Temat motywacji jest bardzo obszerny, dlatego najlepiej czytać książki motywacyjne, aby zgłębić ten temat, a dzięki temu cieszyć się osiągniętymi sukcesami.