Koncentrator tlenu – co warto wiedzieć?

Koncentratory tlenu to dowód rozwoju dzisiejszej medycyny, który mieliśmy możliwość na bieżąco oglądać. Pamiętacie ogromne butle z tlenem, które stały przy łóżkach w szpitalach? Tymczasem to już historia, ponieważ zostały zastąpione właśnie przez koncentratory tlenu, czyli pomniejszone manufaktury życiodajnego powietrza.

Zadaniem tego urządzenia jest zapewnienie pacjentowi powietrza z wysoką zawartością tlenu. Jest to realne dzięki temu, że koncentrator precyzyjnie oczyszcza powietrze z azotu, a w rezultacie możliwe jest uzyskanie powietrza z zawartością O2 o wartości nawet 90% od 50 do 90%. To wraz z wysoką wydajnością urządzeń daje możliwość zapewnienia chorej osobie stałej i gwarantowanej zawartości powietrza wzbogaconego o tlen.

Kolejną znaczącą zaletą koncentratorów jest ich dużo wyższe bezpieczeństwo. Staroświeckie duże butle w rezultacie przerwania szczelności mogły doprowadzić do pożaru. Dziś, z nowymi koncentratorami takiego ryzyka nie ma. W razie usterki koncentrator tlenu przestaje działać, czyli zawartość tlenu nie narasta. Powinniśmy wspomnieć jeszcze o prostej obsłudze, którą dostarczają koncentratory tlenu. Jest to ważna cecha, która ma wielkie znaczenie dla chorych.

Powinniśmy także wtrącić co nieco o słabościach dzisiejszych sprzętów medycznych, którymi są z pewnością koncentratory tlenu. Cena to podstawowy minus, gdyż nie każdego stać na taką inwestycję, jakkolwiek winno się podkreślić, że czasem jest to inwestycja na lata. Inny problem to uzależnienie działania koncentratorów od prądu. Jedynie najkosztowniejsze modele mają własne zasilanie. W standardzie potrzebne jest nam stałe zasilenie z gniazdka.