Nowoczesne biura i biurowce

Czym są nowoczesne budynki? Należy wyimaginować nam sobie nieprzypadkowy obiekt. Który? Naturalnie dość potężny plus goszczący lokalną społeczność.

Z obszarem tego typu budownictwa, każdorazowo kojarzą nam się gmachy zaadoptowane przez administrację państwową i miejską. Aczkolwiek absolutnie nie tak często. Otwarte budynki to dodatkowo lokale: ochrony społecznej czy socjalnej, obsługi bankowej, placówki edukacyjne, kulturalne, klasztory, przedszkola, opieki medycznej, wymiaru sprawiedliwości, turystyczne, markety, obiekty gastronomiczne, usługowe wielu branż, w tym pocztowe i telekomunikacyjne, sportowe, obsługi pasażerów itp.

Planowanie budowli użyteczności publicznej należy postrzegać jako proces zbliżony do dowolnego innego planu architektonicznego. Zużywane surowce są identyczne , a techniki ich używania również absolutnie nie różni się znacząco od tych użytych w sferze komercyjnej. Uregulowania sztuki budowlanej w odróżnieniu od procedur są niezmienne.

Podstawową różnicą w mojej ocenie jest skala gmachów i wynikające z nich wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Wszystkie takie projekty muszą mieć co najmniej kilka rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowników. Wypada przytoczyć tutaj dla przykładu systemy wentylacyjne, czy montaż świetlików. Specjalistyczne rozwiązania to obecnie nie tylko obowiązek. Trzeba założyć wszystkie scenariusze od typowego pożaru, po postępowanie desperatów. W wyniku tego w pełni zmechanizowane systemy rodem ze znanych filmów o przyszłości, a my możemy odpoczywać spokojnie.