Nowoczesne biuro – czym kierować się przy wyborze?

Chcąc wynająć bądź kupić budynek biurowy powinniśmy zwrócić uwagę na bardzo wiele kwestii. Nieprzemyślana decyzja może mieć swoje poważne konsekwencje. Coraz więcej obiektów aranżowanych jest w stylu nowoczesnym, na który składa się dużo elementów. Jak wybrać biuro idealne dla naszych potrzeb?

W jakim stylu urządzić biuro?

Obecnie bardzo popularna jest nowoczesna aranżacja powierzchni biurowych. Najczęściej oznacza to duże przestrzenie, dużo światła słonecznego oraz jasne, neutralne barwy. Zatrudniając wielu pracowników, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nich może mieć zupełnie inny gust co do wystroju wnętrz. Dlatego też biuro, w którym przebywać będzie codziennie wielu ludzi, powinno być urządzone raczej w neutralnym stylu. Powinniśmy zadbać o to, aby każdy z naszych pracowników czuł się w nim komfortowo. Przestrzenie nie powinny być zagracone, w myśl zasady „im mniej, tym lepiej”. Zamiast wyposażać biuro w wiele zbędnych dekoracji, postawmy raczej na minimalistyczne dodatki. Z powodzeniem można wybrać takie, które nie będą rozpraszające dla oka, a jednocześnie nadadzą całej przestrzeni charakteru. W pomieszczeniach najlepiej postawić na jasne, neutralne barwy, choć pewne elementy mogą wyłamywać się z tej spokojnej tonacji. Dobrze byłoby, gdyby do biura wpadało dużo światła. Wybierajmy zatem budynki, w których znajduje się dużo okien. W jasnych pomieszczeniach praca jest zdecydowanie łatwiejsza i bardziej efektywna. W nowoczesnych biurach znajdziemy raczej duże przestrzenie, jednak pamiętajmy, aby zapewnić pracownikom jednocześnie warunki do spokojnej pracy i możliwość skupienia się na powierzonych im zadaniach.

Poręcze dla niepełnosprawnych i inne udogodnienia

Nowoczesne biuro to biuro dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, nawet jeśli pracodawca aktualnie takich osób nie zatrudnia. Jeśli przyjmujemy w zakładzie pracy klientów, nie jest wykluczone, że któregoś razu spotkamy się właśnie z osobą jeżdżącą na wózku inwalidzkim czy osobą niewidomą. Dlatego też budynek biurowy koniecznie powinien być wyposażony w pewne udogodnienia, takie jak na przykład poręcze dla niepełnosprawnych, specjalne podjazdy czy windy (jeśli zakład pracy posiada piętra). Zadbajmy także o to, aby w pobliżu budynku znalazły się miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych i zwróćmy uwagę zdrowym pracownikom, aby nigdy ich nie zajmowali. Poręcze dla niepełnosprawnych powinny być umieszczone w każdej łazience (najlepiej nieopodal toalety oraz umywalki), chyba że na terenie obiektu znajdują się specjalne toalety, właśnie z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Nawet jeśli budynek sam w sobie nie jest wyposażony w takie udogodnienia, możemy zadbać o to, aby samodzielnie je zamontować. Nowoczesny pracodawca to taki, który dba o komfort każdego, również osób niepełnosprawnych.

Lokalizacja biura – jaką wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego biura bardzo ważną kwestią zawsze jest jego lokalizacja. Niekiedy aspekt ten okazuje się wręcz kluczowy i to on decyduje o tym, na jaki budynek ostatecznie się zdecydujemy. Jeśli planujemy przyjmować w naszym biurze klientów, wówczas najlepiej wybrać lokalizację w centrum miasta. Każdemu z pewnością łatwiej będzie dojechać do takiego miejsca niż do biura zlokalizowanego na obrzeżach lub całkowicie poza miastem. Sprawdźmy także, czy pod budynkiem znajduje się wystarczająca liczba miejsc parkingowych – muszą wystarczyć zarówno dla naszych pracowników, jak i dla odwiedzających nasze biuro klientów. Dla osób, które zatrudniamy ważne będzie także to, czy w pobliżu obiektu znajdują się punkty gastronomiczne.