Sam nie jesteś w stanie wykryć zagrożenia

Jednym z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia lub życia w sezonie zimowym jest zatrucie tlenkiem i dwutlenkiem węgla. Należy mieć się na baczności, choć to i tak na niewiele się zda, gdyż nie jesteśmy w stanie wyczuć ani zobaczyć tych śmiercionośnych związków. Lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenie – DETEKTOR CO2.

Dobry detektor CO2 i CO może być zbawienny

Jak bardzo cenne jest życie? Przekona się o tym tylko ten, kto stracił bliską osobę. Jeśli Ty i Twoja rodzina jesteście narażeni na zatrucie CO lub CO2 warto zaopatrzyć się w odpowiednie detektory. Najlepiej jednak kupić urządzenie które jest czułe zarówno na CO jak i na CO2 – takie urządzenie kosztuje kilkaset złotych, ale może uratować zdrowie i życie.

Strzeż się cichych zabójców

Tlenek węgla (CO) oraz dwutlenek węgla (CO2) są to bezwonne i bezzapachowe gazy, praktycznie niemożliwe do wykrycia przez człowieka. Z powodu swoich właściwości są nazywane cichymi zabójcami, zwłaszcza w przypadku tlenku węgla. Dwutlenek węgla naturalnie występuje w powietrzu w ilości 0,08 %. Dopiero jego wysokie stężenie jest zabójcze.

Jak chronić się przed nimi?

Detektor CO2 oraz CO to urządzenie wciąż mało popularne ze względu na swoja cenę. Nie każdy może sobie pozwolić na jednorazowy wydatek rzędu 400-500 złotych. Należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby ustrzec się przed zatruciem. Jeśli to możliwe to należy brać kąpiel, gdy w domu są inne osoby. Należy dbać również o odpowiednią wentylację pomieszczeń – zasłanianie kratek wentylacyjnych po to, aby było cieplej jest głupotą.

Niepokojące objawy i pierwsza pomoc

Pierwszymi objawami zatrucia tlenkiem oraz dwutlenkiem węgla są silne bóle i zawroty głowy, duszności, osłabienie i senność. W razie niepokojących dolegliwości od razu należy zaalarmować resztę osób przebywających w domu. Pierwsza pomoc polega na wyniesieniu poszkodowanego z pomieszczenia, przewietrzeniu mieszkania i wezwaniu karetki pogotowia. Należy rozluźnić ubranie i nie można pozwolić na zasypianie.

Posted in Dom