Trener mentalny – kim jest i jak nam pomaga?

Dosłownie każdego dnia trener mentalny dostaje telefon od zmartwionego trenera czy opiekuna, zabiegającego o szybką pomoc dla sportowca, który niespodziewanie wypadł z formy. „On/ona ma wziąć za tydzień udział w dużych zawodach a nie jest w stanie skoncentrować się na treningach. Wiesz, co z tym zrobić? – Jak najbardziej!

Jednak częstym błędnym przekonaniem jest to, że trener mentalny to ktoś, kto osiąga wymarzone efekty, niwelując problem psychologiczny, który hamuje zdobywanie kolejnych osiągnięć i w magiczny sposób pomaga zdobyć pierwsze miejsce. Realnie bardzo mało osób posiada taką wiedzę na naprawdę wysokim poziomie, by to wiedzieć korzystnie jest poczytać nieco więcej na temat pracy coacha.

Mentalny coaching – w jaki sposób może nam pomóc?

Trening mentalny to pojęcie stosowane zazwyczaj do omawiania ekspertów, którzy wykorzystują model psychoedukacyjny do umożliwienia nam osiągnięcia pewnych celów. Na polu golfowym, w sali gimnastycznej, na scenie, w pracowni czy na służbie, staramy się dążyć do osiągnięcia najwyższej wydajności. Każde ludzkie działanie wymaga unikalnej integracji wydolności fizycznej, pewnego doświadczenia, strategii taktycznej i dodatkowo predyspozycji psychologicznych.

Trener mentalny – na czym polega jego praca?

Trenerzy mentalni są znawcami w dziedzinie sportu i psychologii osiągnięć a więc doskonale wiedzą dlaczego nasze decyzje i odczucia mają wpływ na wydajność. Trenerzy mentalni wykorzystują to, żeby pomóc jednostkom w rozwijaniu umiejętności koncentracji, determinacji, oddania i przekonania o własnej wartości. Rozwijanie zdolności psychologicznych będzie wymagać unormowanego projektu edukacyjnego, pomagającego jak najlepiej wykorzystać nasz potencjał. Właśnie na tym polega podstawowa forma pomocy świadczonej przez trenera mentalnego.